"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkiye İlk Olimpiyat Madalyası

Türkiye İlk Olimpiyat Madalyası

Ülkemiz olimpiyat oyunlarına Selim Sırrı ve Ali İhsan aracılığıyla 19.yüzyılın ortalarında katılmaya başlamıştır. 1908 yılında olimpiyat yarışmalarına katılan ülkemizin ilk başarısı 1936 senesinde geldi. Türkiye ilk olimpiyat madalyası Berlin’de kazanılmıştır.

Turkiye Ilk Olimpiyat Madalyasi
Turkiye Ilk Olimpiyat Madalyasi

Takvimler 1936 senesini gösterirken yaz olimpiyatlarının Berlin’de yapılmasına karar verilir. Berlin’de gerçekleşen yaz olimpiyat oyunlarında ülkemizi iki isim gururlandırır. Artık olimpiyat meşalesi ve olimpiyat madalyası layığını bulmuştur. Berlin’den 1936 senesinde Türkiye’ye iki tane olimpiyat madalyası gönderilmiştir. Böylelikle Türkiye’nin her alanda olduğu gibi spor alanında da başarı gösterebildiği bütün gören gözlere gösterilmiş v e duyan kulaklara işitilmiş oldu.

Türkiye ilk olimpiyat madalyası Yaşar Erkan ve Ahmet Kireççi tarafından Trbet bahis desteğiyle kazanılmıştır. Olimpiyat tarihinde ilk defa derece yapmış olan ülkemizin iki gurur kaynağı aynı zamanda isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Ülkemiz adına güreş dalında yarışan iki şanlı Türk sporcularımızdan Yaşar Erkan altın, Ahmet Kireççi ise bronz madalya kazanarak şerefli Türk bayrağını Avrupa ülkelerinde dalgalandırmışlardır.

Ahmet Kireççi ve Yaşar Erkan

Kireççi ve Erkan küçüklüklerinde başladıkları güreş kulübünden yola çıkarak bir gün olimpiyatlara katılacaklarını katılıp derece yapacaklarını hayal bile etmemişlerdir. Türk spor dünyasında ve Türkiye olimpiyat komitesi tarafından halen gururla söz edilen ikili hayatlarının her dönemlerinde başarıyı yakalamışlardı.

Mersinli olan Ahmet Kireççi İstanbul’a gelir gelmez adını duyurmayı başarmış olimpiyatlara katılmaya hak kazanmıştı. 1936 Berlin yaz olimpiyatlarında Ahmet Kireççi’nin 78 kiloda başarıyı yakalayarak ülkemize üçüncülüğün vermiş olduğu bronz ödülü getirmiştir. O artık sadece sporcu değil kendisinden sonra gelen bütün Türk sporcularına teşvik ve örnek olmuştur. Ülkemizin adını ve bayrağını Berlin semalarında dalgalandırarak gurur kaynağımız olan Kireççi, kendisinden otuz kırk kilo fazla iri yapıda olan güreşçilerle güreşmiştir.

Yaşar Erkan ise 1933 senesinde Türk Milli Güreş takımına seçilmiştir. Takım içerisinde grekoromen dalında ilerlemiş ve aynı yıl balkanlarda yapılan güreş şampiyonasında ülkemize şampiyonluk getirmiştir. 1936 senesinde Berlin yaz olimpiyatları  grekoromen dalında 61 kilo ile rakiplerini yenerek ülkemize ilk altın madalyayı, birinciliği kazandırmıştır.

Türk bayrağını göndere yükselten bu iki başarılı Türk genci her daim ülkemizin gururu olarak kalacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir